Posted By Backlink24

Czy program do projektowania BIM to już standard?


Czy dedykowany program do konstrukcji musi obsługiwać technologię BIM? Modelowanie informacji o budowaniu to rewolucyjna metoda, która podbija branże. Czy jest już standardem? Dla wielu osób tak, jednak są jeszcze pracownie, które wybierają klasyczne metody projektowania. Więc jaki program dla konstruktora? Czy musi to być narzędzie BIM?

Program do projektowania BIM ma wiele zalet. Jedną z podstawowych, jest możliwość współpracy pomiędzy specjalistami z różnych dziedzin. Ogromnym ułatwieniem jest to, że nowoczesna metoda pozwala na uczestnictwo w pełnym cyklu życia projektu – od koncepcji, po realizację, aż do ewentualnej przebudowy, czy modernizacji. Dzięki temu wszystkie zmiany w obrębie obiektu są prostsze do zaplanowania i zrealizowania.

Szukając odpowiedzi: jaki program dla konstruktora? Możemy dojść do wniosku, że warto postawić na nowoczesną technologię. Program do projektowania BIM usprawnia pracę, ale także pomaga wychwycić ewentualne błędy i kolizje już w początkowych fazach projektowania. Ma to ogromne znaczenie dla całej inwestycji, przekłada się bowiem na szybszą realizację obiektu.

Dedykowany program do konstrukcji nie musi obsługiwać BIM, przez długi okres czasu specjaliści pracowali posługując się klasyczną metodą projektowania. Pytanie tylko, czy warto inwestować w technologię, która nie jest najnowsza? Nawet jeżeli dzisiaj BIM nie jest wszędzie standardem, to najpewniej stanie się nim w najbliższej przyszłości.

Oczywiście dedykowany program do konstrukcji powinien spełniać również inne cechy. Przede wszystkim dobrze jest zweryfikować jego płynność, zwłaszcza podczas obsługi zaawansowanych projektów. Jak zawsze nie bez znaczenia jest także koszt – stosunek ceny do jakości powinien być bardziej atrakcyjny dla użytkownika niż producenta.

Czy możemy jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: Jaki program dla konstruktora? Ostatecznie to użytkownik musi samodzielnie podjąć decyzję. Dobrze jest patrzeć w stronę nowych technologii, bo to często okazuje się opłacalne, szczególnie w dłuższej perspektywie. Każdorazowo jednak warto samodzielnie przetestować kilka rozwiązań i zdecydować, które z nich odpowiada oczekiwaniom.

Źródło informacji: https://allbim.pl/