Pozycjonowanie
Pozycjonowanie

Geolokalizacja – czym jest i jaki ma związek z SEO?


Lokalizacja od zawsze była niezwykle ważna w życiu człowieka. Już od zarania dziejów przygotowywane były wszelkiego typu mapy, dzięki którym nawigacja była zdecydowanie łatwiejsza. Wraz z biegiem lat mapy papierowe wyparte zostały przez urządzenia elektroniczne, w przy pomocy których możliwe jest pokonywanie kolejnych kilometrów. Dzisiaj nawigować możemy przy użyciu niemal dowolnego urządzenia wyposażonego w odpowiedni nadajnik i odbiornik, a wszystko to za sprawą znacznego upowszechnienia technologii GPS.

Jednak, jaki ma to związek z SEO? Czy lokalizacja w pozycjonowaniu ma znaczenie? Zapraszamy do lektury!

Geolokalizacja – jak to działa?

Geolokalizacja zazwyczaj kojarzy nam się z firmą Google i jest to nieprzypadkowe. Otóż przedsiębiorstwo to zdecydowanie najczęściej wykorzystuje technologię lokalizacji swoich użytkowników. Dzięki poznaniu dokładnego miejsca, w którym znajduje się dany użytkownik, firma jest w stanie dopasować wyświetlane reklamy. W ten sposób kojarzone są użytkownicy z najbliższymi firmami, co skraca czas dotarcia do danego przedsiębiorstwa i znacznie ułatwia skorzystanie z usług, czy kupno produktu.

Geolokalizacja a SEO

Jak się okazuje, geolokalizacja jest bardzo szeroko wykorzystywana w branży SEO. Na wykrywanie lokalizacji możemy natknąć się już w wynikach wyszukiwania, ponieważ wszystkie dobrane są pod względem miasta, w którym znajduje się dany użytkownik. Krótko mówiąc, jeżeli wpiszemy frazę „pizzeria” i jesteśmy w Warszawie, zwrócone wyniki będą kierowały do restauracji znajdujących się w Warszawie.

Celowo geolokalizacja wykorzystywana jest w pozycjonowaniu lokalnym. Jego zadaniem jest wypromowanie firmy do pozycji lidera na danym terenie. W tym celu wykorzystuje się lokalne frazy kluczowe, które najczęściej powstają po dodaniu miasta do frazy głównej i szereg działań promujących związanych z wybraną lokalizacją. W ten sposób możliwe jest podniesienie rankingu niemal każdej firmy, należy jedynie pamiętać, że wszelkie czynności muszą być dokładnie przemyślane. W przeciwnym razie skutek działalności może być nawet odwrotny.

Czy warto wykorzystywać geolokalizację?

Zdecydowanie tak. Poznanie lokalizacji użytkowników pozwala na znacznie lepsze dopasowanie reklam, a także kierowanie wyników wyszukiwania. Ponadto pozycjonowanie na frazy lokalne może przynieść realne zyski w postaci regularnie napływających nowych klientów, którzy firmę odnajdą właśnie w wyszukiwarce. Warto jednak wszystko robić z należytą dozą rozsądku. Lokalizacja jest jedynie narzędziem, które ma ułatwić wypozycjonowanie strony na danym terenie.

Lokalizowanie firm i użytkowników jest dziś niezwykle popularne. W stosunkowo łatwy sposób możemy sprawić, że wybrana grupa ludzi będzie kierowana właśnie na stronę naszego przedsiębiorstwa. Jednak, aby mechanizm działał w odpowiedni sposób, konieczne jest przeprowadzenie zaawansowanego procesu pozycjonowania lokalnego, które wymaga równie dużych nakładów środków, jak pozycjonowanie o zasięgu ogólnym.

Backlink24