Aktualizacje w Google
Posted By admin

Jak założyć bloga? Wybieramy odpowiednią platformę!


Blog nie może istnieć bez dobrze dobranej platformy do blogowania. W znacznej większości przypadków jest to prosty system webowy, dzięki któremu możemy dodawać kolejne wpisy, zmieniać motywy graficzne, czy dodawać nowe wtyczki rozszerzające funkcjonalność strony. Warto jednak wiedzieć, że rozwiązań tego typu na rynku mamy wiele, a wybór konkretnej powinien zależeć od naszych wymagań. Jedna oferują znacznie więcej od drugich, dlatego w tym tekście opowiemy, które rozwiązanie będzie najlepsze.

Darmowe platformy typu Blogger, Tumblr, Wix

Omawiane platformy są pierwszymi rozwiązaniami, jakie zazwyczaj mamy na myśli, kiedy planujemy założyć bloga. Nie są one do końca dobre, ponieważ mają wiele ograniczeń. Jakich? Pierwszą jest fakt, że nie zainstalujemy dowolnie wybranych wtyczek. Producent wybiera, jakie funkcjonalności udostępnia użytkownikom i tylko z tych możemy korzystać.

Ponadto problemy mogą pojawić się, gdy przygotujemy własny motyw graficzny. W tym przypadku również mogą być narzucone pewne ograniczenia. Warto zaznaczyć, że stopień ograniczeń zależy głównie od polityki danej firmy. W znacznej większości przypadków jesteśmy niestety ograniczani do predefiniowanych motywów.

WordPress.com – czy jest idealny?

Zdecydowanie bardziej polecana platforma. Opiera się o znanego wszystkim blogerom WordPressa, czyli najpopularniejszy na świecie system CMS. Oferuje on pełną personalizację strony, co docenią osoby, które lubią dostosować wygląd witryny do swoich wizji i upodobań. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że niektóre motywy mogą być płatne, na co zwróć uwagę, aby nie okazało się, że otrzymasz rachunek na kilkaset dolarów.

Wadą tego rozwiązania jest brak możliwości podpięcia zewnętrznej domeny w standardzie. Aby tego dokonać konieczne jest przejście na płatny, abonamentowy plan. Nie jest on jednak drogi, ponieważ kwota abonamentu w planie Personal wynosi jedynie 14 zł za miesiąc. W standardzie, po rejestracji otrzymujemy natomiast darmowy hosting o pojemności do 3 GB. Nie wiele, ale na początek tyle miejsce powinno być wystarczające. Problematyczny może okazać się fakt, że na WordPress.com nie możemy korzystać z wtyczek.

Własny hosting, domena i system CMS

To rozwiązanie zdecydowanie najlepsze, ale wymaga najwięcej pracy i środków pieniężnych. Po pierwsze zarówno hosting, jak i domena kosztują, a wszystko zależy od wybranego planu i usługodawcy. Hosting to koszt około kilkudziesięciu złotych za rok, domeny kosztują od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych za rok. Przy wyborze usługodawcy pamiętaj zatem, aby sprawdzać ceny.

Przed Tobą jest również wybór systemu CMS. Z czystym sumieniem możemy polecić WordPressa. Wbrew pozorom nie jest to ten sam, który mamy pod adresem WordPress.com. Oczywiście panel administracyjny wygląda identycznie, jednak w przypadku, kiedy system instalujemy na własnym serwerze, mamy do dyspozycji wszystkie jego funkcjonalności. Dowolność w kwestii wyboru motywów, wtyczek, czy zabezpieczeń to nie jedyne zalety WordPressa w wersji Open Source. Użytkownicy doceniają również wygodę obsługi, czy ogromną bazę funkcji dodatkowych gotowych do zainstalowania.

Pamiętaj jednak, że w momencie, kiedy będziesz chciał zaadaptować bardziej zaawansowane rozwiązania, konieczna może okazać się pomoc programisty, czy grafika, jednak znalezienie specjalisty znającego ten system nie jest trudnym zadaniem.

Tworzenie bloga nie jest łatwym zadaniem. Potrzebny jest nie tylko pomysł, ale również pewna wiedza techniczna dotycząca dostępnych rozwiązań i funkcji, jakie oferują. Mimo iż nie polecamy darmowych rozwiązań typu Tumblr, czy Blogger, wciąż cieszą się one dużą popularnością wśród blogerów. Doceniają oni głównie prostotę obsługi. Należy jednak pamiętać, że zaleta ta dostępna jest kosztem funkcjonalności i możliwości modyfikacji witryny. Zdecydowanie lepszą opcją jest wykupienie własnego hostingu i domeny w celu zainstalowania wybranego systemu CMS. Opcja ta wymaga jednak inwestycji.

Backlink24