Optymalizacja stron

Jakie znaczenie mają przekierowania strony dla SEO


Odpowiednio przygotowana strona internetowa ma właściwie oznaczone adresy URL. Ma to duże znaczenie dla użytkowników serwisu, którzy w ten sposób nie spotykają się z nie aktualną treścią, czy informacją o błędzie jego ładowania. Jednak z punktu widzenia dobrych praktyk SEO jest to ważne również dla robotów indeksujących treść. Gdy takie trafią na nieaktualne URL, mogą gromadzić informacje, które będą powodowały negatywną ocenę strony. Dotyczyć to może między innymi duplikowania treści, które równocześnie znajdują się pod nowym i starym adresem serwisu.

Kiedy warto tworzyć przekierowania?

Gdy strona internetowa zmienia adres, wówczas przekierowania pozwalają wysłać roboty indeksujące treści w odpowiednie miejsce w sieci.

Do wykorzystania przekierowań dochodzi między innymi w takich sytuacjach jak:

 • przeniesienie witryny pod inną domenę,
 • łączenie różnych adresów URL w jeden,
 • zastosowanie adresu z https.

Bardzo często zdarza się, że serwis internetowy chce korzystać z dodatkowego adresu z certyfikatem. Wówczas może on posiadać zarówno adres z https, jak i też bez niego. Ma to na celu zapewnienie, że wszyscy Internauci wpisując różne formy adresów internetowych, mogli trafić na wybraną witrynę. W takiej sytuacji można wykorzystać przekierowania, które zapewnią, że nawet wpisując adres bez https użytkownik trafi pod poszukiwany link. Podobnie jest w przypadku wykorzystywania nowej domeny. Skorzystanie z przekierowania pozwala przekierować odbiorców ze starej domeny na nową. Pozwala to unikać sytuacji, w której traci się potencjalnego klienta, gdyż z wyszukiwarki trafi on pod stary adres serwisu.

Jakie są rodzaje przekierowań?

Do najczęściej stosowanych przekierowań zaliczają się:

 • stałe przekierowanie 301,
 • tymczasowe przekierowanie 302.

Jednym z powodów stosowania stałego przekierowania 301 jest wykorzystywanie równocześnie różnych adresów serwisu. Bardzo często wykorzystuje się zarówno taki z www, jak i też bez. W takiej sytuacji ruch trafiający na witrynę będzie rozkładał się na dwa odmienne adresy. Nie jest to korzystne z punktu widzenia SEO. Gdy chce się poprawić zarówno wygodę korzystania z serwisu przez użytkowników, jak i też optymalizację, wówczas można wykorzystać przekierowanie 301. W ten sposób Internauci wpisując adres strony bez www będą od razu trafiali na jeden, właściwy URL.

Nie inaczej działa przekierowanie 302. Ma ono zapewnić tymczasowe przeniesienie konkretnej treści pod inny adres, ale z opcją powrotu do pierwotnego źródła. Komunikat „found” wskazuje, że informacje, których nie ma na docelowym adresie, można znaleźć w innym miejscu.

Do innych typów przekierowań stosowanych w witrynach zaliczają się:

 • przekierowanie 303 – zobacz więcej,
 • przekierowanie 304 – nie zmodyfikowano danych,
 • przekierowanie 305 – użyj adresów Proxy,
 • przekierowanie 307 – czasowe przekierowanie.

Dlaczego ważne jest korzystanie z przekierowań?

Stworzenie odpowiednich przekierowań ma znaczenie z dwóch powodów:

 • po pierwsze wpływa na wygodę poruszania się po serwisie internetowym odwiedzających,
 • po drugie decyduje o sposobie oceny strony przez roboty indeksujące treść.

Gdy przekierowania są obarczone błędami, wówczas roboty wyszukiwarek nie mogą zeskanować treści. Pod konkretnym adresem powinna być treść, ale jej nie ma. W ten sposób algorytmy wyszukiwarek znacznie gorzej oceniają takie serwisy internetowe. Wpływa to bezpośrednio na pozycję takiej witryny w przestrzeni internetowej. Z tego powodu właściwie wykorzystane przekierowania mogą pozytywnie wpływać na wyniki serwisu w wynikach wyszukiwania. Ruch na stronie może być z tego powodu znacznie większy.

Dla użytkownika szukającego konkretnej treści znalezienie pustego adresu jest frustrujące. Zamiast móc zapoznać się z potrzebnymi informacjami, musi dalej ich szukać. Z tego powodu warto zadbać o to, jak odwiedzający serwis internetowy oceniają go. Tacy Internauci mogą znacznie dłużej pozostawać na stronie, jak też mogą chętniej na nią wracać. Dla firm, które realizują działalność jedynie za pośrednictwem Internetu, ma to szczególnie duże znaczenie. Pozwala to generować znacznie większe zyski z prowadzonej działalności.

Backlink24