Aktualności
Aktualności
Posted By admin

PageSpeed Insights – czym jest i jak poprawić wynik strony?


Jednym z parametrów odgrywających istotną rolę w ostatecznym odbiorze strony internetowej jest szybkość jej wczytywania. Krótko mówiąc, jeżeli witryna ładuje się zbyt długo, użytkownicy będą zniecierpliwieni i opuszczą ją bez zagłębiania się w zawartość. Takie zachowanie odwiedzających może poskutkować spadkami w pozycjach, dlatego warto zadbać o odpowiednią prędkość strony. Aby monitorować opisywany parametr, posłużymy się narzędziem PageSpeed Insights.

PageSpeed Insights – ogólna charakterystyka

Omawiane narzędzie udostępnione zostało przez Google, a jego zadaniem jest ocena szybkości ładowania strony zarówno na komputerach osobistych, jak i urządzeniach mobilnych. Interfejs aplikacji jest bardzo prosty. Po wpisaniu adresu strony w odpowiednie miejsce rozpoczyna się test. Trwa on chwilę, ponieważ do sprawdzenia jest wiele, istotnych elementów, jednak gdy się zakończy, otrzymujemy przejrzyste informacje na temat elementów, które musimy poprawić.

Prezentowany wynik jest podzielony, a prezentacja odbywa się zawsze w formie tekstowej. Ponadto w pierwszej linijce zawsze wskazywany jest ranking w przedziale od 0 do 100, dzięki czemu łatwo możemy oszacować, ile brakuje do maksymalnego wyniku. Co ważne, wszystkie wyniki testu zawierają również szereg cennych porad, dzięki którym wiemy, jakie zadania wykonać, aby poprawić szybkość ładowania strony.

Elementy mające istotny wpływ na szybkość strony

Renderowanie blokujących kodów JavaScript i CSS z widocznej części strony

Kody źródłowe JavaScript i CSS mogą negatywnie wpływać na szybkość ładowania strony, zwłaszcza gdy umieszczone są w sekcji <HEAD>. Szczególnie istotne jest zadbanie o odpowiednie umieszczenie pierwszego typu kodowania, ponieważ do wykonania instrukcji za jego pomocą zawartych konieczne jest załadowanie wszystkich elementów strony, co może trwać bardzo długo. Zatem, jeżeli chcesz, aby Twoja strona działała sprawnie, przenieś wszystkie kody JavaScript i CSS na dół strony, zaraz przed znacznik <BODY>. Dzięki temu instrukcje będą realizowane na końcu, a Ty „zyskasz na czasie”.

Optymalizacja grafiki

Pliki graficzne, bez względu na rozszerzenie mogą ładować się bardzo długo. Dzieje się tak za sprawą faktu, że są wczytywane bezpośrednio z serwera i często wymagają wielu zasobów. Aby znacznie przyspieszyć czas ich ładowania, warto zadbać zatem o prawidłowe rozszerzenie grafik, a także rozdzielczość.

Pamiętaj, że wraz z jakością zmienia się również rozszerzenie. Obecnie najlepszą prezentują pliki JPG. Ponadto charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem jakości do zajmowanego miejsca, ponieważ nie zajmują go zbyt wiele. W przypadku prostszych grafik polecamy GIF lub PNG. Zupełnie nieopłacalne jest wykorzystywanie natomiast BNP, czy TIFF.

Optymalizacja kodu źródłowego

Jak się okazuje, optymalizacja kodowania strony nie kończy się jedynie na instrukcjach JavaScript, czy informacjach w CSS. Konieczne jest również odpowiednie przygotowanie kodu HTML, czy PHP. W tym celu jednak zalecamy wykorzystanie doświadczenia webmastera, ponieważ nawet niewielki błąd może skutkować niepoprawnym wyświetlaniem się strony lub nawet znacznym jej spowolnieniem.

To tylko niektóre aspekty, jakie mają wpływ na szybkość wczytywania strony. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej, dlatego trudno byłoby je wszystkie opisać w jednym artykule. Jeżeli Twoja strona ładuje się zbyt wolno, zapraszamy serdecznie do błyskawicznego kontaktu z naszymi specjalistami, ponieważ każdy dzień zwłoki może skutkować odpływem użytkowników i spadkami w rankingach Google.

Backlink24