Aktualności
Aktualności

Pozycjonowanie w Norwegii


Norwegia – kraj zaliczany do grupy narodów Skandynawskich usytuowany w północnej części Europy. Liczy sobie około 5,2 miliona mieszkańców, jednak jego powierzchnia jest na tyle duża, że zagęszczenie ludności wynosi obecnie zaledwie 15,5 osoby na kilometr kwadratowy. Jest to zatem niewiele, jednak mimo to warto wejść z usługami i produktami na norweski rynek.

Pozycjonowanie w Norwegii

Jak się okazuje, w chwili obecnej Polacy w Norwegii stanowią bardzo liczną grupę obcokrajowców. Oznacza to nic innego, jak fakt, że swoje działania możemy kierować zarówno do naszych rodaków, jak i rodowitych Norwegów. Warto jednak pamiętać, że mimo znajomości naszego języka ojczystego obowiązują ich takie same zasady, jak rodowitych mieszkańców danego regionu. Ponadto bardzo często korzystają oni z tych samych narzędzi internetowych, dlatego algorytmy również są te same.

Mimo to warto podjąć się pozycjonowania w Norwegii, ponieważ może ono przynieść duże i realne zyski zarówno w momencie promowania własnego produktu, jak i świadczenia usług na zewnątrz.

Norweski internauta – charakterystyka

Pozycjonowanie stron nie może odbyć się bez określenia profilu osobowościowego odbiorcy. Norwegia jest o tyle ciekawym krajem, że mimo niewielkiego zaludnienia, łączność z internetem ma ponad 90% jego mieszkańców. Co ciekawe, około 40% z nich korzysta z łącza szerokopasmowego, dlatego ma dostęp do sieci przez całą dobę. Jest to więc jeden z najbardziej zinformatyzowanych krajów w Europie. Internet w Norwegii jest niezwykle powszechny, więc nie pozostaje nam nic innego, jak rozpoczęcie działań pozycjonerskich.

Przed rozpoczęciem pracy warto jednak zdać sobie sprawę z faktu, że znaczna część internautów to osoby w starszym wieku. Przeciętny norweski internauta ma więcej, niż 55 lat. Jest to zatem zupełna odwrotność względem innych krajów europejskich, gdzie większość osób korzystających z Internetu ma nie więcej, niż 24 lata. Fakt ten sprawia, że podejmując się działań na terenie Norwegii, należy zastosować zupełnie inną taktykę. Osoby w tym wieku preferują nie tylko treści o innym charakterze, ale również rozrywkę, czy mają zupełnie inne przyzwyczajenia.

Ponadto Norwedzy nie przepadają za reklamami. Widoczne jest to głównie na ulicach, gdzie zagęszczenie billboardów jest znacznie mniejsze, chociażby w porównaniu do Polski. Prawidłowość ta jest jednak przenoszona również do sieci, gdzie wszelkie reklamy w postaci bannera, czy wyskakujących okienek są ignorowane lub nawet blokowane. Ciekawostką potwierdzającą ten fakt są statystyki z programów blokujących reklamy w Internecie. Pokazują one, że blisko 42% Norwegów wykorzystuje je każdego dnia.

Absolutna podstawa przy pozycjonowaniu stron w Norwegii

Najważniejszą rzeczą przy pozycjonowaniu strony w Norwegii, jest posiadanie domeny z regionalnym rozszerzeniem .no. Sam zakup nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać, ponieważ Norwedzy są narodem bardzo patriotycznym i pilnującym swoich wartości, dlatego domeny tego typu sprzedawane są wyłącznie firmom, które mają siedzibę na terenie tego kraju lub osobom, które mają obywatelstwo, stały adres zameldowania i lokalny numer identyfikacyjny.

Krótko mówiąc, jeszcze przed stworzeniem strony musisz założyć w Norwegii firmę lub wykorzystać pośredników w celu poświadczenia posiadania firmy lub miejsca zamieszkania. Zadanie to nie jest łatwe, jednak na rynku funkcjonuje wiele przedsiębiorstw, które świadczą usługi o właśnie takim charakterze. Po otrzymaniu zlecenia, rozpocznie się proces rejestracji domeny i realizowania wszystkich formalności związanych z potwierdzeniem tożsamości.

Wyszukiwarki w Norwegii

Nie trudno zgadnąć, że w Norwegii największą popularnością cieszy się lokalna wyszukiwarka Google – z rozszerzeniem .no. Korzysta z niej blisko 94% internautów, czyli około 3 milionów osób. Drugie miejsce zajmują Bing i Kvasir. Pierwszej wyszukiwarki chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, natomiast druga jest lokalnym produktem mającym niestety swoje wady, o których później. Wyszukiwarki te mają po równo 3% udziałów w rynku, jednak tylko jedną warto się zainteresować – Bingiem. Jak już wspomnieliśmy, druga ma wady w postaci „odporności na SEO”, co oznacza, że nie pozwala pozycjonować stron.

Najważniejsze aspekty pozycjonowania stron w Norwegii

Z racji wykorzystywania przeglądarki Google, pozycjonowanie w Norwegii będzie przebiegać podobnie, jak w innych krajach Europy wykorzystujących tę przeglądarkę. Nie będzie ono jednak identyczne, ponieważ kraj ten różni się zarówno pod kątem historycznym, jak i kulturowym, na co warto wziąć poprawkę. Ponadto profil statystycznego użytkownika jest zupełnie inny, co diametralnie zmienia postać rzeczy i wymaga dostosowania zarówno technik SEO, jak i tworzonych treści.

Norwegowie są znacznie większymi wzrokowcami, niż Polacy, dlatego też strona wizualna naszej witryny musi być niezwykle dopracowana. Ważne jest zarówno tło, jak i wszelkie publikowane na stronie zdjęcia, miniaturki wpisów, czy bannery. Każdy element musi idealnie współgrać nie tylko z naszą branżą, ale również omawianym tematem.

Ponadto niezwykle istotne jest działanie zgodnie z zasadami White Hat SEO, czyli wykorzystywanie technik pozycjonowania przyjaznych Google. Pamiętaj, że w tej strategii zawsze na pierwszym miejscu stoi użytkownik, Robot Google jest na drugim planie, ale również nie wolno go pomijać.

W pierwszej kolejności skup się na frazach kluczowych. Musisz je odpowiednio dobrać i wpleść w teksty na swojej stronie. Nie może być ich jednak zbyt dużo, bo przeładowanie treści frazami spowoduje zupełnie odwrotny efekt. Postaraj się też dobrać frazy o charakterze lokalnym, wyszukiwane przez mieszkańców danego miasta lub regionu.

A skoro mowa o pozycjonowaniu lokalnym, warto przy jego pomocy wspierać działania na szerszą skalę. Norwegia to kraj wielu regionów różniących się pomiędzy sobą wieloma aspektami, dlatego w każdym z nich lepiej sprawdzi się inna branża. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zależy nam na znacznie większym gronie odbiorców. Wtedy warto skupić się na najważniejszych regionach kraju, które usytuowane są wokół największych miast.

Social media w Norwegii

Promowanie pozycjonowanej witryny, produktu lub usługi w social media jest bardzo istotne, o czym nie można zapomnieć, podejmując się działań na terenie Norwegii. W przypadku tego kraju najpopularniejszy jest oczywiście Facebook. Aż 61% internautów z tego kraju ma konto w tym portalu.

Ponadto niewielką, ale wciąż rosnącą popularnością cieszy się Twitter, który sukcesywnie zdobywa coraz większą część rynku. Obecnie ma on około 30% udziałów. Na koniec omówimy YouTube i Google+. Pierwszy z serwisów jest bardzo często odwiedzany przez Norwegów. Dodatkowo warto zaznaczyć, że wielu z nich ma nawet swój kanał, a największe charakteryzują się 600 000 odbiorców.

Google+ znalazło się na liście głównie dlatego, że algorytmy wyszukiwarki bardzo dobrze indeksują strony firm posiadających tam swój firmowy profil. Dlatego też warto go założyć i regularnie prowadzić, ponieważ może to zaowocować wyraźnie lepszymi wynikami w pozycjonowaniu.

Pozycjonowanie stron w Norwegii nie jest prostym zadaniem. Kraj ten jest bardzo rozległy i usytuowany w zimnym klimacie, dlatego dotarcie do odbiorców może wydawać się trudne. Jednak znaczna część mieszkańców ma dostęp do Internetu, a około 40% z nich korzysta z łącza szerokopasmowego, co ułatwia nam pracę. Ponadto kraj ten jest bardzo podobny do Polski, dlatego SEO wygląda niemal tak samo, warto jednak zwrócić uwagę na kilka, istotnych aspektów.

Backlink24