Aktualizacje w Google
Posted By admin

Zaplecze mieszane – na czym polega i czy warto je stworzyć?


Zapleczem w SEO nazywamy sieć stron, których zadaniem jest podniesienie pozycji strony docelowej w wyszukiwarce. Pojęcie to zazwyczaj kojarzy nam się z tradycyjnymi blogami, czy portalami tematycznymi zawierającymi artykuły wraz z odpowiednio zamieszczonymi odnośnikami. Jednak jak się okazuje, zaplecze SEO można również stworzyć w oparciu o darmowe platformy blogowe lub połączyć oba te rozwiązania. W tym artykule omówimy właśnie połączenie tradycyjnych witryn internetowych i darmowych platform w ramach jednego zaplecza.

Czy darmowe platformy blogowe mają wartość SEO?

Odpowiednio stworzone oczywiście, że mają. W linkbuildingu nie ma większego znaczenia, czy strona linkująca stworzona została na autorskim systemie zarządzania treścią, czy w pełni darmowej platformie. Liczy się wyłącznie renoma, wiarygodność źródła i sam link. Dlatego też darmowe platformy blogowe mogą być bardzo dobrym źródłem linków, ale należy postarać się, aby nasze źródło linku nie zostało odebrane jako spam.

Jakie są wady i zalety wykorzystania platform blogowych?

Zalety:

Do zalet bez wątpienia zaliczyć można zdecydowanie niższe koszty. W tym przypadku nie płacimy za domenę, hosting, czy opcjonalny CMS, a jedynie za treść, czy pracę osoby, która wykona odpowiednio zoptymalizowanego bloga. Ponadto stworzenie bloga w ramach darmowej platformy jest prostsze w porównaniu do tworzenia strony o podobnych funkcjach na zewnętrznym hostingu. W drugim przypadku często konieczne jest posiadanie wiedzy na temat konfiguracji, czy obsługi systemu CMS, a nierzadko nawet bardziej technicznych kwestii związanych z samym hostingiem, czy domeną.

Co ciekawe, darmowy blog może zaoferować więcej, niż strona płatna. Zdarza się, że wpisy opublikowane w ramach strony tego typu udostępniane są na większych serwisach takich, jak gazeta.pl, dzięki czemu nie tylko tekst, ale również nasz link trafia do większej grupy odbiorców. Dlatego też warto w tym przypadku postawić na wysokiej jakości, merytoryczną treść, ponieważ to ona jest tutaj swoistym magnesem, który spowoduje zainteresowanie i przyciągnie czytelników.

Ostatnią zaletą darmowych platform blogowych, jest brak ograniczeń. Jest ona bezpośrednio związana z kosztami, a także samą mechaniką indeksowania i tworzenia stron tego typu. Darmowych blogów możesz zrobić niezliczoną ilość i co ważne – dowolnie linkować pomiędzy nimi.

Wady:

Mimo mocnych zalet stosowanie platform blogowych ma również swoje wady. Zdecydowanie najpoważniejszą jest fakt, że nasz blog może zostać usunięty bez podania przyczyny. Punkt mówiący o tym zazwyczaj znajduje się w regulaminie, dlatego przed założeniem bloga zalecamy zapoznać się z zasadami panującymi w ramach danego serwisu, aby w trakcie prowadzenia własnej strony nie okazało się, że w pewnym momencie ona zniknie.

Dodatkowo warto pamiętać, umieszczenie bloga w ramach darmowej platformy w katalogach stron może być niemożliwe. Wpisy przed publikacją w takich miejscach bardzo często są akceptowane przez administrację i jak pokazuje doświadczenie – nie są skorzy do akceptacji w momencie, kiedy natrafiają na darmową platformę blogową.

Ostatnim aspektem, który można uznać za wadę może być trudność w migracji danych. Objawi się ona w momencie, kiedy będziesz chciał przenieść swojego bloga na własną domenę. W związku z tym cały proces zajmie zdecydowanie więcej czasu lub okaże się zwyczajnie niemożliwy do wykonania.

Dlaczego warto postawić na zaplecze mieszane?

Zaplecze mieszane łączy w sobie wszystkie wady i zalety zarówno zaplecza klasycznego, na standardowych domenach, jak i na darmowych platformach blogowych. To bardzo dobry sposób zdobycia linków, które jednocześnie będą bardzo dobrze zdywersyfikowane. Na uwagę zasługuje fakt, że sposobów na ułożenie linkowania w zapleczu mieszanym jest bardzo dużo. Można linkować pomiędzy stronami darmowymi, a stroną docelową, jak i zrobić istny miszmasz i połączyć wszystkie witryny odnośnikami, nie zapominając przy tym o celu.

Istotny jest również fakt, że decydując się na ten typu zaplecza, ograniczamy koszty, dlatego to bardzo dobry sposób na podniesienie pozycji swojej strony w sieci dla osób, które nie dysponują dużym budżetem, ale zależy im na bardzo dobrych efektach.

TOP 5 platform blogowych pod zaplecze

Poniżej prezentujemy nasz subiektywny ranking platform blogowych idealnie nadających się pod zaplecze. Każdą z platform krótko omawiamy.

  1. WordPress.com – tej platformy chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. WordPress jest najpopularniejszym systemem CMS na świecie. Darmowa opcja pozwala na stworzenie bloga w ramach subdomeny wordpress.com.

  2. Blogger – platforma stworzona przez Google. Bardzo intuicyjna w obsłudze. Adres bloga również oparty jest o subdomenę.

  3. Blog.pl – najpopularniejsza platforma blogowa w Polsce. Jej twórcą jest Onet. Bardzo rozbudowana, ale jednocześnie prosta w obsłudze.

  4. Tumblr – druga, zaraz po WordPressie najpopularniejsza platforma mikroblogowa na świecie. Oferuje również możliwość zarządzania blogiem z poziomu smartfona.

  5. Bloog.pl – serwis i katalog blogów w jednym. Panel administracyjny jest prosty w obsłudze, a opcji personalizacji własnego bloga jest wiele.

Jakie zmiany pozycji może przynieść zaplecze mieszane?

Zaplecze mieszane, z racji swojego zaawansowania może przynieść duże zmiany w pozycji strony docelowej. Na poniższym zrzucie ekranu prezentujemy efekty, jakie osiągnęliśmy w przypadku jednego z naszych klientów wraz z omówieniem sytuacji. Warto jednak pamiętać, że pozycja w Google zależy od wielu czynników, dlatego naszą pracę traktuj poglądowo i jako wyznacznik wyłącznie naszej pracy i tej jednej sytuacji.

Monitoring przestawia sytuację po uruchomieniu zaplecza strony związanej z bardzo konkurencyjną branżą w naszym kraju. Wzrosty były falowe, co oznacza, że pozycja regularnie się zmieniała. Pierwsze efekty linbuildingu z zaplecza można zaobserwować po około 35-40 dniach. Następnie nastąpiła stabilizacja, aby po kolejnych 20 dniach znów nastąpiły wzrosty. Jeżeli chodzi o linkowanie, odbyło się ono z wykorzystaniem anchor textów. Ponadto w tym samym czasie prowadziliśmy również inne działania nastawione na pozyskiwanie linków w formacie URL i brandowych.

Zaplecze mieszane może spowodować nawet znaczne wzrosty w pozycji strony internetowej. Zbudowanie go wymaga jednak odpowiedniej wiedzy, ponieważ połączenie pomiędzy stronami za pomocą odnośników musi być ściśle przemyślane. W przeciwnym razie może dojść do usunięcia stron z indeksu Google, co nie jest pożądaną sytuacją.

Backlink24